Aile Danısmanlıgı Genel Bilgiler

Aile Danışmanlığı Nedir?

Aile danışmanlığı, aileyi oluşturan bireylerin bir araya gelmesi ve paylaştıkları sorunları birlikte çözmeye çalışmaları üzerine kurulur. ve bu doğrultuda Aile Yasası çerçevesinde gerçekleştirilen psikolojik danışmanlık hizmetine denir.

Aile Danışmanları Ne İş Yapacak?

Aileler için tek tek formlar tutacak olan danışmanlar, ailenin maddi ve manevi gidişatını yakından takip edecektir. Özellikle yoksulluğu tespit edilen aileyle ilgili bildirimleri de üstlenecek olan danışmanlar, hak temelli, düzenli, süreli, geçici yardımlar olarak çeşitlendirilen sosyal yardımların, aileye istihdam sağlandıkça kademeli azaltılmasını sağlayacaktır. Aile içinde yaşanan sorunlarda yol gösterici olmakla beraber, aile fertlerinin geçim durumları, içinde yaşadığı şartlar da düzenli olarak izlenecek ve ailenin yaşadığı sorunların çözümünün yanı sıra aile bireylerinin birbirlerini daha iyi anlamalarını, belirgin ve esnek sınırlar çizebilmelerini sağlamayı kolaylaştıracak yeni beceriler kazandırmak konusunda çalışacaklardır.

Aile Danışmanlığının Önemi Nedir?

Aile bütünlüğünün korunması, aile içi şiddetin önlenmesi ve yardıma muhtaç ailelere düzenli destek sağlanması amacıyla “her aileye bir sosyal danışman” sloganıyla hayata geçirilen programın ayrıntıları belli oldu. 2012-2017 yılları arasında 30 bin aile danışmanını göreve başlatmayı hedefleyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, bu alımlarda önceliği;atanamayan öğretmenlere, iletişim fakültesi mezunlarına ve sosyoloji, psikoloji gibi alanları bitirenlere verecektir. Danışmanlar, ortalama 2 bin lira maaş alacaktır.

2 İlde Pilot Uygulama Başladı…
Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nce alt yapısı tamamlanan Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) ile aile hekimliği uygulamasına benzer bir yapıda vatandaşlara “hane” odaklı sosyal danışmanlık sağlanacak. Bu kapsamda ilk pilot uygulama Kırıkkale ve Karabük’te hayata geçirildi. Hacettepe Üniversitesi’nde eğitim alan yaklaşık 400 danışman, durumu “riskli” olarak belirlenen ailelerle görüşmeye başladı.

AileDanismanligi

AİLE DANIŞMANLIĞI SERTİFİKASI NE İŞE YARAYACAK?

1.Kamu Kurumlarında Çalışma İmkanı:

2017 yılına kadar 30 bin aile danışmanı alınacağı açıklanmıştır. Kamuya alınacak aile danışanlarının alımlarında adaylardan üniversitelerin yürüttüğü Aile Danışmanlığı Eğitimi sertifikasını almış olması koşulu aranacak. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nce alt yapısı tamamlanan Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) ile aile hekimliği uygulamasına benzer bir yapıda vatandaşlara “hane” odaklı sosyal danışmanlık sağlanacak. Bu kapsamda ilk pilot uygulama Kırıkkale ve Karabük’te hayata geçirildi. Üniversitelerden eğitim alan yaklaşık 400 danışman, durumu “riskli” olarak belirlenen ailelerle görüşmeye başladı. Uygulamanın yakın bir gelecekte yurt geneline binlerce aile danışmanına ihtiyaç duyulacaktır. Öte yandan sosyal hizmet ilkesi gereğince Belediyeler aile danışmanlarını bünyelerinde bulunduracakları beklenmektedir.

2. Memurlara Başka Kuruma Geçiş İmkanı:

Halen herhangi bir kamu kurumunda çalışmakta olan memurlar da bu sertifikayı almayı tercih edebilir. Çünkü aile Danışmanlığı Sertifikasını alan kamu görevlileri ilgili birimlere geçiş için başvurulabilme şansına sahip olabilecekler.

3. Özel Aile Danışma Merkezi Açma İmkanı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çıkarılarak Resmi Gazetede yayımlan yönetmeliğe göre, Bir sekreter, bir hizmet yetkilisi ve bir aile danışmanı ile özel büro açmak mümkün olacak. Bu bürolar özel hizmet verebildiği gibi devlette anlaşmalı özel danışma bürolarından gerektiğinde hizmet satın alabilecek.

Aile Danışmanlığı Alımları Nasıl Yapılacaktır?

Aile danışmanlığı alımları KPSS puanına göre yapılacaktır. Tercih yapabilmek için ilgili bölümlerden birinden mezun olmak ve Aile Danışmanlığı Sertifikası‘nı almış olmak gerekmektedir.

Kimler Aile Danışmanlığı Sertifikasını Alabilirler?

-Uzman, Asistan ve Pratisyen Hekimler
-Psikologlar
-Çocuk Gelişimi Mezunları
-Sosyologlar
-Psikolojik Danışmanlar
-Lisans Mezunu Hemşireler
-Sosyal Hizmet Mezunları
-Okul Öncesi Öğretmenleri (sadece 120 saatlik meslek elemanı eğitimine katılabilir)
-Aile ve Tüketici Bilimleri Mezunları (sadece 120 saatlik meslek elemanı eğitimine katılabilir)
ve
-Yazılı Mesleklerin Son Sınıfta Okuyan Öğrencileri

Aile Danışmanlığı Eğitim İçeriği Nasıldır?

Aile Danışmanlığı Sertifika Programları 450 saat’ten oluşmaktdır. Bunlar;

 • 300 Saatlik Teorik Eğitim
  • Çocuk Hukuku ve Aile Hukuku
  • Ailede Ruh Sağlığı
  • Ailede Cinsel Sağlık ve Eğitim
  • Aile Kuramları
  • Aile Araştırması
  • Aile İstatistiği
  • Küreselleşme ve Aile Sorunları
 • 120 Saatlik Uygulamalı Eğitim
 • 30 Saatlik Süpervizyon Eğitim

Aile Danışmanlığı Sertifikası Nereden Alınabilir ?

Yönetmenlik gereği kapsamlı bir eğitim programı gerektiren Aile Danışmanlığı Sertifika Programları Üniversiteler tarafından düzenlenebilmektedir. Teorik Bilgi-Uygulama ve Supervizyon ile birlikte toplamda minimum 450 saatlik eğitim sonunda alınabilen sertifikalar Üniversitelerden veya Üniversiteler ile anlaşma yapan kurumlardan alınabilir.

BALIKESİR YEDİİKLİM AKADEMİ AİLE DANIŞMANLIĞI PROGRAMI

İstanbul Üniversitesi İşbilirği İle…

 • Toplam 450 saat eğitim
 • Hafta İçi Akşam Grubu
  • Haftada 4 gün
  • 18:20-21:30 saatleri arasında
  • Günde 4 saat ders
  • Toplam 16 saat ders
 • Hafta Sonu Grubu
  • Cumartesi ve Pazar
  • Günde 8 saat ders
  • Toplam 16 saat ders
 • Kurs ücreti 3200TL’dir. (450 saat için)

İletişim:
Tel: 0266 244 0 118
Web: http://www.balikesirkpss.com/
Facebook: http://www.facebook.com/balikesiryediiklim
Adres: Hisariçi Mh. Örücüler Cd. No: 26/B (ING Bank Yanı) Balıkesir.


Yazıyı Paylaşın